Na tejto stránke sme už písali o čomkoľvek v súvislosti s Tatrami, ale o minerálnom prameni ešte asi nie.
A práve zdroje liečivej vody preslávili Vysoké Tatry. Začiatkom 20. storočia bola táto oblasť známa hlavne kvôli kúpeľníctvu. Okolo prameňov vznikali prvé tatranské osady, Starý Smokovec na konci 18. storočia. Dnes je všetko inak, ale minerálne pramene, z ktorých sa dá načerpať voda s rôznym zložením, v našich veľhorách stále nájdete.
V Starom Smokovci sa nachádza známy prameň Smokoveckej kyselky. Vyviera asi sto metrov od miestneho amfiteátra, blízko Grandhotela Starý Smokovec a galérie kúziel Tricklandia. Spoznáte ho podľa dreveného altánku s kamenným základom, z ktorého vyteká prúd železitej vody do blízkeho jazierka.
Kvalitu vody kontrolujú každý rok, pretože je medzi turistami obľúbená. Hodnota jej ph je 3,4. Charakteristická je miernym minerálnym zápachom, má svoju chuť. Lieči nervové poruchy, pohybové ústrojenstvo, kožné ústrojenstvo, podporuje trávenie. Pre verejnosť je voľne prístupná.
K prameňu vedie niekoľko turistických chodníkov. Z autobusovej stanice v Starom Smokovci vás k nemu zavedie aj náučný chodník – História Smokovcov. Dobrým tipom je prechádzka k Peknej vyhliadke. Je to asi štvrťhodinka od prameňa kyselky a čaká vás nádherný pohľad na Starý Smokovec a okolie.
Vodu zo Starého Smokovca poznali v minulosti až na viedenskom dvore. Kedysi tu boli dva pramene – Castor a Pollux (dvojčatá z gréckej mytológie), dnes je jedným z nich prameň Smokoveckej kyselky. Druhý je v jeho blízkosti, voda z neho však nie je určená na pitie.
Autorka titulnej fotografie: Tanja Tatiana.
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas