Objednávky zrealizované po 19.12.2024 budú odoslané až 7.1.2025.
0
Košík 0.00 
Cart is empty

Pohľad na nádvorie Kežmarského hradu. Foto: Gabriela Kinčoková.

Kam v Tatrách, keď prší?

autor článku:

Nie každý deň je v našich veľhorách ideálne počasie na turistiku. Vtedy treba vymyslieť niečo iné.

V Kežmarku, meste pod Tatrami, je jedným z tipov návšteva Kežmarského hradu. Jeho história sa začala písať od 15. storočia. Hrad ukrýva v sebe množstvo tajomstiev a predovšetkým zaujímavé expozície.

Viaceré sú výnimočné, napríklad tá, ktorá je venovaná nášmu prvému röntgenológovi MUDr. Vojtechovi Alexandrovi. Dá sa tu vidieť jediný zachovaný röntgenový prístroj, čo je unikát. Nikde v okolitých štátoch takéto niečo na vlastné oči neuvidíte. Priaznivci techniky určite nevynechajú ani Expozíciu historických vozidiel a hasičskej techniky. Hasičské auto Škoda 154 z roku 1929 je jediné svojho druhu na svete.

Otvorené majú aj v pondelok

Múzeá zvyknú mať v tento deň zatvorené, ale do Kežmarského hradu sa dostanete aj v pondelok. Do konca apríla majú otvorené od pondelka do piatku, od mája do septembra potom sedem dní v týždni. „Rozhodli sa tak preto, aby sme vyhoveli turistom. Všimli sme si, že keď bolo v pondelok zlé počasie, chodili k nám a pred zatvorenou bránou sa otáčali. Je to tak, že keď je pekne, idú na túru do Tatier, ale keď napríklad prší, tak si chcú pozrieť nejaké pamiatky a atrakcie v meste. Sú aj takí, ktorí tu boli a prišli znova. Preto sme si povedali, že otvoríme aj v pondelok,“ vysvetlila riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.

Ako sa bývalo v minulosti?

Pod Múzeum v Kežmarku nepatria len expozície Kežmarského hradu, ale aj Meštiansky dom číslo 55 na Hlavnom námestí. Táto stavba z prvej polovice 15. storočia takisto ukrýva nevšedné poklady. Nahliadnuť môžete doslova do súkromia barónky Hedvigy Marie Szirmay, ktorá milovala umenie a slobodu. Vďaka nej sa zachovalo mnoho umelecko-historických pamiatok, napríklad unikátne klasicistické hodiny od majstra Michala Topschera z Levoče.

Expozíciu nazvanú Múzeum bytovej kultúry nájdete v spomínanom Meštianskom dome. Na prízemí je izba zariadená klasicistickým nábytkom od kežmarskej rodiny Badányi, v druhej miestnosti s trámovým stropom z roku 1698 je kuchynské a jedálenské zariadenie z 19. storočia.

Na poschodí je viacero celkov dokumentujúcich vývoj skriňového i sedacieho nábytku. Príťažlivá je miestnosť s rôznymi druhmi hodín z 18. a 19. storočia. Vidieť môžete ale aj bytový textil, osobné potreby i obrazy kežmarských rodín. Do konca apríla je Múzeum bytovej kultúry otvorené od utorka do piatka, od mája do septembra potom tiež od pondelka do nedele.

Podujatia pre verejnosť

Keď sa vonku oteplí, organizujú na Kežmarskom hrade viaceré podujatia pre všetky vekové kategórie. Z tých najbližších môžeme spomenúť už prebiehajúcu výstavu Oslobodenie Kežmarku v meštianskom dome na ulici Dr. Alexandra č. 11, veľkonočné tvorivé dielne s názvom Jarné zázraky (7. – 11. 4.), Krížovú cestu na nádvorí hradu (18. 4.), Rozprávku na hrade – S čertom opreteky (11. – 14. 5.), Medzinárodný deň múzeí a galérií (18. 5.) či tradičnú Noc múzeí a galérií (18. 5.).

Autorka titulnej fotografie: Gabriela Kinčoková.

Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas

Ďakujeme za zdieľanie článku
Facebook
X
LinkedIn
Páči sa vám článok?

4.4 / 5. 75

Ďalšie zaujímavé články pre vás

Mohlo by sa vám páčiť z nášho e-shopu

Shopping Basket