Vysychajúca Liptovská Mara spôsobuje ošiaľ. Navštevujú ju stovky ľudí, prechádzajú sa po jej dne, Liptovský Mikuláš má problém s parkovaním.
Kto cestuje teraz na trase medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, toho pohľad na vysychajúcu Liptovskú Maru fascinuje. Vodná hladina ustúpila o 12 metrov, nádrž je naplnená na asi polovicu svojho objemu. A po jej dne sa prechádzajú stovky návštevníkov, ktorí si nenechajú ujsť jedinečnú príležitosť pozrieť sa na to, čo predtým schovávala voda.
Suchá zima, minimum zrážok otvorili dno priehrady
Ľudia si môžu pozrieť netradičný terén vďaka suchej zime a minimálnym snehovým zrážkam, ktorých dôsledkom je pokles hladiny vodných tokov, a teda aj vodnej nádrže. Ako informuje portál myliptov.sk, podľa vodohospodárov ešte nejde o alarmujúci stav, Maru by malo opäť naplniť jarné topenie snehu, prípadne výdatnejšie dažde. No ak budú suchá pretrvávať, môže byť obmedzený rybolov, rekreačné aktivity aj odber vody na závlahy.
Nostalgia je na mieste, ich dediny zatopili
Mimoriadny dôvod na návštevu dna Liptovskej Mary majú potomkovia ľudí, ktorí museli odísť z dedín zaplavených jej vodami. Ako uvádza spomínaný portál, celé rodiny sa s deťmi vydávajú po rokoch po starej ceste, ktorá kedysi spájala Liptovský Mikuláš v Ružomberkom a zatopené dediny – Liptovskú Maru, Parížovce, Sokolče, Paludzu, Ráztoky, Dechtáre, pôvodnú Liptovskú Sielnicu, Bobrovník, Čemice, Zádiel, Sestrč, Vŕbie a Demčiny.
Spolu deväťstoštyridsať rodín muselo pred budovaním vodnej nádrže v polovici minulého storočia opustiť svoje domovy.
Mesačná krajina vyzerá hrozivo
A čo nachádzajú ľudia dnes na dne Liptovskej Mary? Veľa odpadkov, ktoré sa snažia dobrovoľníci zhromaždiť a odviezť, ale aj kotviace lode, ktoré ustupujúca voda po poklese hladiny prikovala ku dnu. A množstvo zaujímavých predmetov, ktoré inak zakrýva hladina.
Mesačná krajina vyzerá na pohľad hrozivo. Podľa iMeteo.sk znižovanie hladiny Mary nie je ničím výnimočným, no napriek tomu vody v nej chýba viac ako dosť, na niektorých miestach až dva kilometre od pôvodného brehu. Ako ubezpečil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák v TA3, situácia je ešte stále v norme, v rozmedzí medzi minimálnou a maximálnou hladinou.
No zároveň upozornil, že prechádzky po odhalenom dne môžu byť nielenže nebezpečné, ale sú aj zakázané. Situácia v povodí sa môže prudko zmeniť, hoci sa to priamo nad nádržou nemusí takto javiť. Hladina v nádrži môže stúpnuť, a to v priebehu krátkeho času.
Kde zaparkovať, ako ísť k Mare peši
V blízkosti Liptovskej Mary štátna a liptovskomikulášska mestská polícia zvýšila hliadky. Prístup k vodnej nádrži najmä počas víkendov spôsobuje problém s parkovaním. Portál myliptov.sk uvádza, že najbližšie to majú ľudia z Palúčanskej ulice, kde sa za jeden deň vystriedajú stovky áut. Vodiči ich nechávajú zaparkované, kde sa dá, a aj tam, kde je to zakázané.
Iným problémom, pokračuje portál, je prechádzanie cez železničnú trať hlavného železničného prepojenia severného Slovenska. Vlaky tam jazdia často, úsek nie je prehľadný. Bez rizika pokút sa k Mare dá dostať po hrádzi Váhu. Zaparkovať sa dá napríklad pri štrkopieskoch na južnej strane priehrady, a potom sa k nej vybrať peši, alebo v mestskej časti Palúdzka.
Autor titulnej fotografie: zdroj Zilinak.sk
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas