Aj takto volajú Liptovskú Maru niektorí Slováci, hoci v súčasnosti je stav jej hladiny veľmi nízky.
Vodné dielo na Liptove oslavuje polstoročie odkedy ho spustili do prevádzky. Pri tejto príležitosti vyhlásilo mesto Liptovský Mikuláš rok 2025 Rokom Liptovskej Mary. Podľa informácií mesta pripravujú pri tejto príležitosti niekoľko podujatí a atraktivít, napríklad mestskú pláž na východnom brehu priehrady, interaktívnu expozíciu v mestskom Múzeu Janka Kráľa či leteckú šou nad hladinou vodného diela.
Počas tohto víkendu sa v rámci Enviro dňa stretli dobrovoľníci pri čistení brehov Liptovskej Mary. V piatok 21. marca sa do 11. ročníka tejto akcie zapojili na piatich lokalitách žiaci liptovskomikulášskych škôl spolu s dobrovoľníkmi. Sobota patrila individuálnemu zberu turistov, návštevníkov regiónu a ostatnej verejnosti. Nízka hladina môže byť pre dobrovoľníkov výhodou.
V súčasnosti je naša najväčšia vodná nádrž kvôli suchému počasiu naplnená na približne 40 percent svojho objemu. Od vydania nášho článku na konci februára sa situácia nezmenila. Prechádzka po odhalených častiach bývalých ciest je však zakázaná.
Pod hladinou priehrady zmizlo v rokoch 1969 až 1975 trinásť dedín. Podľa Wikipedie spolu presídlili 940 rodín, čo bolo viac ako 4-tisíc ľudí. Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, slúži aj na výrobu elektrickej energie. Okrem toho je obľúbeným miestom na rekreáciu pri vode, rybolov a vodné športy.
Liptovská Mara je aj významnou ornitologickou lokalitou. Bezpečné útočisko poskytuje vtáctvu hlavne umelo vytvorený Vtáčí ostrov, ktorý delí od pevniny vodná hladina. Polostrov Ratkovie s priľahlými vodami je chráneným územím. Nad priehradným múrom južne od obce Bobrovník na úpätí vrchu Úložisko sa nachádza známa archeologická lokalita Havránok.
Autor titulnej fotografie: Wikipedia
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas