Vypočuť článok
Tatry sfialoveli. Môže za to šafran karpatský, ktorý pokryl svojím farebným kobercom lúky a lesné čistinky v podhorí.
Šafran karpatský je trváca bylina, ktorej fialové kvety rozkvitajú skoro na jar, často ešte spod topiaceho sa snehu. A presne to sa v týchto dňoch deje v Tatrách. Niet sa preto čo čudovať, že mnohí návštevníci veľhôr vybrali mobily či fotoaparáty, aby zvečnili túto jarnú krásu.
Ak sa šafranu darí, vytvára rozsiahle koberce
Šafran vo voľnej prírode kvitne od marca do mája, rastie od pahorkatín až po podhorský stupeň na vlhkých lúkach a lesných čistinkách. Odborníci sa zhodujú v tom, že je dosť vzácny, no ak sa mu darí, vytvára rozsiahle koberce s obrovským počtom jedincov.
Nikoho nelákajú fialové kvietky viac ako deti. No pozor! Táto jarná bylina je jedovatá. Jedovatou časťou sú blizny piestika, obsahujú profokrocín. Po konzumácii čakajte bolesti hlavy, závraty, zvracanie a hnačky. U žien táto toxická látka vyvoláva krvácanie z maternice. Preto sa používal ako látka vyvolávajúca potrat. Šafran je zákonom chránený.
Deň narcisov bude 10. apríla
V týchto dňoch ale by nemal uniknúť našej pozornosti ani narcis. Je symbolom zbierky, ktorá sa na Slovensku už po 29-raz bude organizovať tento štvrtok – 10. apríla v uliciach slovenských miest. Pripnutím žltého kvetu na znak solidarity si môžeme predstaviť konkrétneho pacienta trpiaceho na niektoré onkologické ochorenie. Každý rok, ako uvádza Liga proti rakovine, ktorá je organizátorkou Dňa narcisov, pribudne na Slovensku približne 40 tisíc nových onkologických pacientov a každý z nás pozná niekoho, koho toto náročné ochorenie zasiahlo.
Prispieť na podporu psycho-sociálnych projektov Ligy proti rakovine môže každý. Okrem tradičného vloženia hotovosti do pokladničky je možné prispieť aj inými spôsobmi, a to až do 13. apríla.
Autor titulnej fotografie: Ján Krchnavý
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas