Hľadáte tipy na ľahké túry aj teraz, počas zimnej uzávery? Máme pre vás odporúčanie. Nie hocijaké, ale rovno rekordérov.
Ak vo vašom tatranskom albume chýbajú fotografie vodopádov, napravte to. Lebo, nejde o obyčajné stekajúce masy vody, ale unikátne a krásne miesta, na majestátnosť ktorých budete dlho spomínať.
A medzi nimi sú traja rekordéri. Kmeťov vodopád, ktorý je najvyšší na Slovensku, Vodopád Skok, ten je zase najmohutnejší u nás, a potom tu máme potok s najväčším počtom vodopádov v našej krajine – Studený potok. Blížiaca sa jar, a potom nástup leta sú na to najvhodnejšie. Majú totiž najviac vody a hľadieť na nich v tejto časti roka je zážitok.
Obdivovať ich môžete aj počas zimnej uzávery
Poďme si o nich povedať niečo viac. Najskôr informácia, že sa na nich nevzťahuje zimná uzávera, takže vyraziť môžete už najbližší víkend. Kmeťov vodopád ale musíte hľadať mimo hlavných turistických trás, jeho návšteve nenahráva poloha, lebo leží akoby za rohom populárnych turistických centier. Ale ak uprednostňujete ticho a pohodu, tak je tento vodopád pre vás najskvelejším tipom.
Ukrýva sa v smrekovom lese na západnej strane spodných svahov Kriváňa a nájdete ho, keď sa vyberiete na túru Kôprovou dolinou. Vezmite si jedlo, lebo na trase k nemu nie je žiadna horská chata. Z Podbanského sa vydáte po žltej, zelenej a modrej značke. Do topánok dostanete asi 8,5 kilometra a za zhruba dve hodinky ste pri ňom. Na ceste rátajte s prevýšením asi 300 metrov, ale túru zvládnu aj deti. I pre cyklistov je vhodná.
Ešte je tu možnosť vydať sa ku Kmeťovmu vodopádu z parkoviska pri bývalej Važeckej chate. Trasa vedie po červenej značke k horárni pri Troch studničkách a ďalej k lokalite Pod Bytom. Ale aj po nej sa k vodopádu dostanete za dve hodinky, hoci túra je trochu namáhavejšie.
Kmeťov vodopád padá z výšky 80 metrovTak sme to zvládli, teraz je čas na obdiv. Kmeťov vodopád si ho zaslúži. Padá z výšky viac ako 80 metrov a je široký 1,5 metra. Napája ho Nefcerský potok vytekajúci z Nižného Terianskeho plesa. Na skalnom stupni z doliny Nefcerka do Kôprovej doliny sa vo výške 1 580 až 1 200 metrov vytvorili až tri vodopády. Impozantné!
Priamy kontakt s vodopádom má verejnosť zakázaný. No dá sa k nemu dostať natoľko blízko, že vieme obdivovať jeho silu a majestátnosť, ktoré sú odmenou za vynaloženú námahu. No pozor, modro značený chodník za ním, ktorým môžete v lete pokračovať Kôprovou dolinou do Vyšného Kôprovského sedla, je pre zimnú turistiku zatvorený.

Poďme do stredu Mlynickej doliny
Presťahujme sa teraz do inej časti Vysokých Tatier. Poďme do stredu Mlynickej doliny a k vodopádu Skok. Ako sme už spomenuli, je najmohutnejším na Slovensku. A dokladajú to aj čísla. V priebehu roka jeho vodnosť kolíše od 54 litrov za sekundu v zime až po 880 l/s v čase jarných povodní. Ale známy je aj iný údaj, ktorý charakterizuje jeho mohutnosť. V čase katastrofálnej povodne v roku 1958 namerali vodopádu maximálny prietok 880 l/s.
A prečo dostal prívlastok – skok? Ak k nemu zájdete, pochopíte. Voda z potoka Mlynica, ktorý vyteká z menších plies v hornej časti doliny, tu prepadáva cez 25 metrov vysoký prah a vytvára monumentálny fyzický i vizuálny efekt skoku. Skalnou prekážkou je zahradené menšie pleso s názvom Nad Skokom.
Je to jedno z najnavštevovanejších miest v Tatrách
Vodopád Skok patrí k najnavštevovanejším vodopádom vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 789 metrov. Vedie k nemu celoročne prístupný turisticky frekventovaný chodník zo Štrbského Plesa, ktorý zvládnu aj deti. Najmohutnejší je na jar, v zime vytvára úchvatný ľadopád. V lete môžete pokračovať na Pleso nad Skokom až na Bystrú lávku a Wahlenbergove plesá, no v zime chodník pri vodopáde končí. Ďalej môžu pokračovať iba skialpinisti.

Začať treba pri Železničnej stanici Štrbské Pleso alebo v areáli FIS pod skokanskými mostíkmi pri lanovke na Chatu pod Soliskom. Odtiaľto je k vodopádu po žltej značke niečo cez hodinku a pol. Po pár metroch vás obklopí les, vyššie bude už kosodrevina. Ale pozor, chodník je značne kamenistý. No stúpanie nie je náročné, vedie pokojnou, tichou a dobre značenou Mlynickou dolinou.
Ak by ste zatúžili po výhľade aj na Mlynickú dolinu, musíte počkať na letnú sezónu. Vtedy sa dá urobiť výstup okolo vodopádu. Istia ho reťaze, no treba dávať pozor, lebo chodník tu vedie po klzkých žulových platniach. Dostanete sa k Plesu nad Skokom a odtiaľto môžete obdivovať Vodopád Skok zhora a s ním aj celú Mlynickú dolinu, ktorú ste predtým vyšliapali. Pleso nie je zospodu viditeľné, oplatí sa k nemu vyjsť, je pokladom tejto lokality. Okrem neho je v blízkosti vodopádu niekoľko ďalších väčších či menších plies, ktoré tiež stoja za pohľad.
Najdostupnejšia atrakcia Vysokých Tatier
Vodopády Studeného potoka sú jednou z najkrajších a najdostupnejších atrakcií Vysokých Tatier. Nachádzajú sa na trase z Hrebienka na Rainerovu alebo Zámkovského chatu. Túru zvládnu aj rodiny s deťmi, no odporúča sa opatrnosť hlavne na vyhliadkach a mostíkoch.
Studený potok vzniká sútokom Veľkého a Malého Studeného potoka. Je vysokohorskou riekou bystrinného charakteru a vyznačuje sa početnými sihoťami a na jar a v lete vysokými prietokmi. Na svojom toku prekonáva viaceré skalné stupne, na ktorých voda vytvára početné vodopády, a na svojom dolnom toku intenzívne meandruje. Spôsob, akým prechádza krajinou, z neho urobilo potok s najväčším počtom vodopádov u nás.
Už toto je samo osebe atrakciou. Vodopády nájdete v priestore od sútoku Veľkého a Malého Studeného potoka v tesnej blízkosti bývalej chaty Kamzík až po Bilíkovu chatu, kde ich sústava končí. Okolo vodopádov vedie niekoľko značkovaných turistických chodníkov.
Celá sústava mohutných vodopádov pozostáva z vyhliadky na Dlhý vodopád, ktorý sa nachádza na žltej značke do Tatranskej Lesnej, potom je to Malý, Skrytý a Veľký vodopád. V smere na Zamkovského chatu prejdete cez mostík okolo najväčšieho – Obrovského vodopádu. Nájdete ho v Malej Studenej doline v nadmorskej výške 1 330 metrov a vysoký je 20 metrov.
Na jar a keď prší, výdatnosť vodopádov je niekoľkonásobná ako bežne
Je rozdiel, či sa k vodopádom vyberiete na jar, v lete alebo na jeseň či v zime. Niet pochýb, že vždy to bude zážitok. No najmä na jar treba pri túre myslieť aj na opatrnosť. V tomto čase sa hladina potoka a výdatnosť vodopádov zvýši aj niekoľkonásobne. A turistický chodník prechádzajúci okolo vodopádov, ktorý je inak nenáročný, kamenistý, môže byť vtedy ťažšie prístupný.
Autor titulnej fotografie: Ján Bene
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas