Ešte tri víkendy a skialpinistom skončí tatranská sezóna. Podľa návštevného poriadku TANAP-u je dňom „D“ 15. apríl.
Za priaznivých snehových podmienok a ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo, trvá vo Vysokých Tatrách skialpinistická sezóna od 15. decembra do 15. apríla. Po tomto dátume si v prostredí našich veľhôr treba nechať zájsť chuť na skialpinistické túry. Nad ňou je ochrana prírody a svoje do povoľovania tohto obľúbeného športu dodáva aj lavínové nebezpečenstvo, ktoré je pre tatranskú jar typické.
Najčastejšie vyhlasovali druhý stupeň lavínového nebezpečenstva
Hoci v aktuálnej tatranskej zime lavínoví špecialisti iba málokedy vyhlasovali tretí stupeň lavínového nebezpečenstva, aj „dvojka“ znamená výstrahu, ktorú treba brať vážne. A najmä teraz, na jar. Ak si teda niekto plánuje vyraziť na skialpinistickú túru, mal by varovania akceptovať.
Lavínoví experti dôvodia tým, že pri otepľovaní sa počas dňa môžu na strmých svahoch, ktoré radi vyhľadávajú aj skialpinisti, vyskytnúť menšie až stredne veľké spontánne lavíny z mokrého snehu.
„Na severných svahoch, žľaboch, pod sedlami a skalnými stenami sa nachádzajú tvrdé snehové dosky a vankúše, ktoré môžu pri veľkom dodatočnom zaťažení znamenať uvoľnenie lavíny,“ uvádzajú na svojej stránke laviny.sk.
Tragédia, ktorú sa dalo ťažko predvídať
Začiatkom marca sa stala prvá tragická lavínová nehoda tejto sezóny. Bolo to práve v čase, keď by sa už mohlo povedať, že snehové podmienky sú stabilizované a nič nebezpečné sa nemôže prihodiť. A predsa sa prihodilo, a to skúseným skialpinistom na okruhu Popradské pleso – Váha, Pustá lávka, Železný brána, Popradské pleso.
„Keď zlyžovali na sever do Ťažkej doliny a postupovali smerom do Pustej lávky, rozhodli sa vzhľadom na terén dať lyže na batoh a ísť pešo. Prvý z dvojice uvoľnil lavínu, ktorá druhého strhla cez viacero skalných prahov. K strhnutému a zasypanému kamarátovi rýchlo zostúpil a snažil sa mu pomôcť, dokonca ho vykopal z útrob snahu, no bolo už neskoro,“ uvádza portál laviny.sk.
Konštatuje, že dráha lavíny v exponovanom teréne a skalné prahy sa skialpinistovi stali osudnými. Vzali si so sebou milovníka hôr, skúseného horala, otca a kamaráta.
Lavínoví špecialisti tvrdia, že druhý stupeň lavínového nebezpečenstva má na svedomí množstvo nehôd, vo svete až 30 percent, na Slovensku 33 percent. A ani skúsený expert s množstvom praxe v teréne nemusí odhaliť nebezpečenstvo pádu lavíny.
Aj toto je dôležité uvedomiť si pred poslednými pokusmi o skialpinistický zážitok v aktuálnej sezóne. V tej minulej došlo v slovenských horách k zraneniam deviatich skialpinistov, jedného usmrtila lavína vo veľkofatranskej Malej Krížnej.
Autor titulnej fotografie: Eduard Kuro Lipták
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas