Jasná si počas prvého marcového dňa zaknihovala ďalšie dramatické okamihy, pri ktorých išlo lyžiarom o život.
Popoludní, pred ukončením prevádzky lyžiarskeho strediska Jasná, prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre pätnásťročného Estónca z okolia Dievčenského žľabu.
Chlapec padol na dno Derešského kotla
„Na mieste došlo k uvoľneniu snežného splazu a chlapec padol na dno Derešského kotla. Skončil s poraneniami v oblasti hrudného koša a hlavy,“ uvádza web Horskej záchrannej služby.
Nasadenie leteckej techniky nebolo možné, počasie nebolo vhodné, a tak na miesto vyrazili horskí záchranári z Nízkych Tatier pozemne. Lyžiara ošetrili a po nabalení na transport ho evakuovali za pomoci lanových techník do Jasnej, kde si ho do starostlivosti prevzala privolaná posádka Rýchlej zdravotnej pomoci, ktorá ho odviezla do nemocnice.
Boli tam aj ďalšie štyri uviaznuté osoby
V Derešskom kotli ale horskí záchranári našli ďalšie štyri uviaznuté osoby. Nachádzali sa na dne kotla vo voľnom teréne. „Skupina sa nedokázala vrátiť do lyžiarskeho strediska samostatne, horskí záchranári ich preto odprevadili po bezpečnej trase z voľného terénu až do Jasnej.
Záchranná akcia sa tým ešte neskončila. Operačné stredisko medzitým prijalo ďalšie tiesňové volanie a žiadosť o pomoc z Retranslačného žľabu pod Chopkom. Dvaja snowboardisti z Poľska vo veku 14 a 17 rokov uviazli na dne žľabu v hmle, boli dezorientovaní a bez potrebného vybavenia.
„Záchranárom HZS poskytli GPS súradnice svojej polohy, čo v daných poveternostných podmienkach hustej hmly výrazne uľahčilo ich lokalizáciu v teréne,“ uvádza stránka HZS s tým, že mladých športovcov ďalšia záchranná skupina pomocou lanových techník evakuovala z terénu a transportovala do Jasnej, kde si ich prevzali rodičia.
Hory nie sú korzo, treba mať potrebnú výbavu
Počas každého víkendu dochádza v lyžiarskych strediskách k vážnym úrazom a ohrozeniam života. Horská záchranná služba preto upozorňuje návštevníkov hôr, že vo vysokohorskom prostredí väčšiny pohorí Slovenska naďalej pretrvávajú nepriaznivé snehové podmienky.
„Najvyššie pásma, ale aj údolia sú pokryté tvrdým snehom až ľadom a s novou snehovou pokrývkou do 20 cm nad pásmom lesa, ktorá ešte nie je dostatočne previazaná so starým podkladom,“ konštatujú horskí záchranári.
Upozorňujú preto, že v tomto ročnom období je vhodné nosiť so sebou aspoň turistické palice, retiazkové „nesmeky“, prípadne stúpacie železá a použiť ich v závislosti od podmienok v teréne. Zabudnúť netreba ani na povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. Využiť je možné aj aplikáciu Horskej záchrannej služby.
Autor titulnej fotografie: zdroj HZS
Tento text vám do zvukovej podoby načítal neurálny hlas