Áno, je to tak, a pritom ide o miesto, kde prakticky nemôže zasiahnuť ľudská ruka.
Je tu čistá, miestami až divoká príroda, ide o najväčšiu tatranskú prírodnú rezerváciu a zároveň najdlhšiu dolinu v našich veľhorách. Je to krajina s množstvom kaňonov, jazierok, jaskýň, rôznych skalných útvarov i priepastí, ktoré za stáročia vytvorila povrchová i podpovrchová voda.
V aktuálnej sérii podcastov S batohom cez hory sa venujeme tatranským zaujímavostiam a unikátom. Tichá dolina tu má jednoznačne svoje miesto.
V minulosti ju využívali pastieri dobytka, v značnej miere sa tu ťažilo drevo, boli tu aj bane. Dolina bola oddávna spojnicou medzi Liptovom a Podhalím na poľskej strane. Možno to je dôvodom, že už pred stovkami rokov plánovali cez toto územie cestu. Prvý plán na jej výstavbu vraj pochádza už z 18. storočia. Dôvodom malo byť uľahčenie prístupu k lovu zveri.

Prišli však prehraté vojny s Napoleonom a štát nemal na výstavbu cesty peniaze. Plány ale zostali, dokonca ešte pred druhou svetovou vojnou uvažovali nad stavbou cesty cez Tichú dolinu. Jedným z dôvodov bol aj dovoz soli z Poľska. Ani tento plán sa však nerealizoval, a tak si môžeme vychutnávať Tichu dolinu v jej pôvodnej kráse.
V nasledujúcich dieloch podcastov, sa pozrieme aj na najvyšší vodopád na Slovensku, najvyššie položenú chatu v Tatrách, prvú známu vysokohorskú túru, dokonca do jedinej sprístupnenej tatranskej bane.
Všetky naše podcasty si môžete vypočuť na stránke cezhory.sk/podcasty. V archíve je už viac ako 70 dielov.
Autorka titulnej fotografie: Ľubica Skubíková.